Rychlá a dlouhodobá úleva od bolesti kloubů

Artróza

Artróza, jinak taky osteoartróza, je chronické bolestivé onemocnění, které postihuje stále větší část populace. Jsou při ní poškozovány chrupavka i kost. Může se rozvinout v jakémkoliv kloubu, nejčastěji ovšem postihuje klouby zatěžované tělesnou váhou, především kolenní a kyčelní klouby.

Jejím základním projevem je bolest a ztuhlost kloubů doprovázená různým stupněm omezení pohybu kloubu. Riziko vzniku osteoartrózy roste s přibývajícím věkem, trpí jí až 8,5 % mužů a 18 % žen.

 

Příznaky

Artróza má celou řadu příznaků, důležité je stadium, ve kterém se onemocnění nachází a také případné komplikace onemocnění. K hlavním příznakům patří především:

  • Bolest kloubů při pohybu a zvýšené zátěži. Je to jeden z prvních příznaků. Postupně s rozvojem onemocnění artrózou se zvyšuje i bolestivost.
  • Pohybová ztuhlost při změně polohy těla, při vstávání z postele či ze židle má pacient pocit, že je ztuhlý, pomalu a obtížně se dostává do plné pohyblivosti.
  • Otok kloubu bývá průvodním jevem zánětlivé komplikace. Dochází k němu při městnání tekutiny – výpotku v kloubu.
  • Omezení pohyblivosti kloubu narůstá se zhoršujícím se onemocněním, může dojít i k neschopnosti kloubu se potřebným způsobem ohýbat.

 

Příčiny

Onemocnění může mít různý původ. Mezi rizikové faktory patří genetické předpoklady, nadváha, nepřiměřené zatěžování, poranění kloubů, zánět, nečinnost (znehybněním kloubu) a různé formy abnormalit chrupavek, kloubních tkání a anomálie biomechaniky kloubu. Na vzniku osteoartrózy se významnou měrou podílí životní styl, bohatá a tučná strava vedoucí k obezitě, nedostatek kvalitního pohybu, nebo naopak nadměrná či jednostranná fyzická zátěž. S přibývajícím věkem výrazně roste i riziko jejího vzniku, ve věkové skupině nad 70 let jí trpí v různém stupni dokonce až 70 % populace.

 

Odkud se bere bolest při osteoartróze ?

Při této nemoci, probíhající dlouhá léta, dochází k postupnému poškozování chrupavky, která kryje povrch kloubu. Chrupavka ztrácí svou pružnost, pevnost, ztenčuje se a vznikají v ní trhliny. Její povrch už není hladký, a při pohybu tak vzniká větší tření. Někdy dochází až k úplnému zániku chrupavky. Na kostech postiženého kloubu se vytváří výrůstky, které dráždí nervové pleteně a způsobují bolest.

 

Jakou úlohu má synoviální tekutina ?

Synoviální tekutinu nacházíme v­ kloubním prostoru, kde ­chrání chrupavky a ­kosti.

Hyaluronová kyselina je její nejdůležitější součástí a působí zejména jako:

  • Kloubní mazivo:  při pomalých pohybech (chůze, otáčení, ohýbání), je tekutina viskózní a pohybuje se zejména v celém kloubním prostoru, čímž chrání vrstvy chrupavky před vzájemným třením kloubních ploch.
  • Tlumič nárazů:   při rychlých, nárazovitých pohybech (běhy, skoky) vytváří synoviální tekutina elastickou hmotu, která tlumí tvrdé dopady jako tlumič nárazů.